Artimiausi renginiai

Dažniausiai užduodami klausimai

Sukurta 2019.01.28 / Atnaujinta 2020.12.24 17:24
 • Ar nuo 2021 m. sausio 1 d. keliaujant į Jungtinę Karalystę užteks turėti Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelę, ar bus reikalinga viza?
  ES piliečiai į JK galės atvykti trumpalaikiais tikslais, tokiais kaip verslas, turizmas, artimųjų ir draugų lankymas be vizos laikotarpiui iki 6 mėn. Atvykstantiems ilgalaikiu tikslu, taip pat studijuoti ar dirbti, reikės gauti vizą.

  Visi ES šalių piliečiai atvykti į JK iki 2021 m. spalio 1 d. galės tiek su galiojančiu savo šalies pasu, tiek ir su asmens tapatybės kortele. Tačiau nuo 2021 m. spalio 1 d. į JK su savo šalies asmens tapatybės kortele galės atvykti tik Jungtinėje Karalystėje gyvenantys ES piliečiai (turintys nuolatinio (settled) arba nenuolatinio (pre-settled) gyventojo statusą). Visi kiti atvykstantys ES šalių piliečiai privalės turėti pasus.

 • Iki kada Europos Sąjungos piliečiai galės vykti į JK be vizos?
  Nuo 2021 m. sausio 1 d., ES piliečiai į JK galės atvykti trumpalaikiais tikslais, tokiais kaip verslas, turizmas, artimųjų ir draugų lankymas be vizos laikotarpiui iki 6 mėn. Atvykstantiems ilgalaikiu tikslu, taip pat studijuoti ar dirbti, reikės gauti vizą.
 • Ar nuo 2021 m, sausio 1 d. neatsiras vizos ES piliečių kelionėms į JK?
  Tai priklauso tik nuo JK, tačiau pagal 2019 m. balandžio 10 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, JK piliečiams nustatomas bevizis režimas su ES, su sąlyga, kad JK taip pat taikys bevizį režimą visų ES valstybių narių ir Šengeno valstybių piliečių atžvilgiu. Jeigu JK ateityje nustatytų vizos reikalavimą bent vienos Europos Sąjungos valstybės narės piliečiams, turėtų būti taikomas abipusiškumo mechanizmas.

  Šiuo metu ES ir JK sutinka nereikalauti vizų trumpoms kelionėms tiek iš ES į JK, tiek iš JK į ES.

 • Kuo artimiausiu metu reikėtų pasirūpinti JK gyvenantiems lietuviams?
  Lietuvos piliečiams, gyvenantiems JK ir ketinantiems pasilikti po 2021 m. sausio 1 d., būtina turėti galiojantį asmens dokumentą: Lietuvos Respublikos pasą arba asmens tapatybės kortelę.

  Lietuvos piliečiams po 2021 m. sausio 1 d. siekiantiems likti JK, reikia užsiregistruoti JK Vyriausybės sukurtoje Nuolatinio gyventojo statuso programoje (angl. EU Settlement Scheme).

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Po Brexit svarstau sugrįžti gyventi į Lietuvą, kaip sužinoti visą su grįžimu susijusią aktualią informaciją?
  Migracijos informacijos centras „Renkuosi Lietuvą“ yra įsteigęs nemokamą telefono liniją JK gyvenantiems lietuviams, kur „vieno langelio“ principu teikiamos konsultacijos visais su gyvenimu Lietuvoje ar grįžimu į ją klausimais. Nemokamas tel. +448000318521. „Renkuosi Lietuvą“ tinklalapyje yra pateikiama išsami įvairių sričių informacija, susijusi su grįžimu į Lietuvą.

 • Kuo skiriasi JK esantiems ES piliečiams numatyti gyventojo statuso tipai (nuolatinis – angl. settled, nenuolatinis – pre-settled)?
  Nenuolatinis (angl. pre-settled) gyventojo statusas skirtas Europos Sąjungos piliečiams ir jų šeimos nariams, kurie JK gyveno trumpiau nei 5 metus. Praleidus 5 metus JK galima teikti paraišką norint gauti nuolatinio piliečio statusą. Suteikiamų teisių prasme statusai niekuo nesiskiria.

  Daugiau informacijos rasite čia.

 • Iki kada galima teikti paraiškas nuolatinio (angl. settled) gyventojo statusui gauti?
  Asmenys, atvykę į JK iki 2020 gruodžio 31 d. gali teikti paraiškas iki 2021 m. birželio 30 dienos. Po šių terminų paraišką galima teikti tik turint labai svarbią priežastį, kodėl paraiška nebuvo pateikta iki šio termino pabaigos.

  Daugiau informacijos rasite čia.

 • Kas turi teikti paraiškas nuolatinio gyventojo statusui gauti?
  Europos Sąjungos piliečiai, norintys likti gyventi JK po jos išstojimo iš Europos Sąjungos ir Išstojimo susitarime numatyto pereinamojo laikotarpio pabaigos (2020 m. gruodžio 31 d.).

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Jei mano sutuoktinis turi ne Europos Sąjungos pilietybę ar jis gali teikti paraišką nuolatinio gyventojo statusui gauti?
  Taip, jis turi tai padaryti norėdamas likti JK po jos išstojimo iš ES ir Išstojimo susitarime numatyto pereinamojo laikotarpio pabaigos (2020 m. gruodžio 31 d.).

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Jungtinėje Karalystėje gyvenau ilgiau nei 5 metus, tačiau negavau nuolatinio gyventojo statuso? Kodėl taip galėjo nutikti? Ką daryti?
  Gali būti, kad pritrūko įrodymų apie jūsų buvimą JK, jei nedirbote ir nepavyko rasti pakankamai įrodymų jūsų buvimui JK nustatyti. Tokiu atveju, galima paraišką pildyti antrą kartą, įkeliant daugiau įrodymų apie jūsų buvimą JK minimu laikotarpiu. Tai gali būti banko išrašai, nuomos sutartis ir t.t.

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Kokių dokumentų reikia, norint teikti paraiškas nuolatinio (angl. settled) arba nenuolatinio (angl. pre-settled) gyventojo statusui gauti?
  Jums reikės tapatybę patvirtinančio dokumento (paso, asmens tapatybės kortelės), skaitmeninės nuotraukos, draudimo numerio ar kito dokumento, įrodančio jūsų gyvenamą vietą JK, mobilaus telefono numerio, el. pašto adreso. Jei teikiate paraišką vaiko nuolatinio gyventojo statusui gauti, jums taip pat reikės dokumento, įrodančių giminystės ryšį.

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Kada gali būti prarastas nuolatinio gyventojo statusas?
  Įvykdžius rimtą nusikaltimą arba ilgiau nei 6 mėnesius negyvenant JK.

 • Kaip darbdavys / gyvenamojo būsto nuomotojas atskirs ES piliečius, kurie atvyko iki 2021 m. gruodžio 31 d. ir dar nepateikė prašymo dėl nuolatinio gyventojo (angl. settled) statuso, nuo ES piliečių, kuris atvyko po šios datos?
  Darbdavys ar nuomotojas negali reikalauti pateikti savo statuso iki 2020 metų gruodžio mėnesio pabaigos. Nuo 2021 m. sausio 1 d. JK yra numačiusi procedūras, kaip reikės darbdaviui/nuomotojui įrodyti suteiktą statusą.

  Plačiau – https://www.gov.uk/prove-right-to-work.

 • Jei persikėliau į JK prieš kelias savaites, ar jau galiu gauti išankstinio nuolatinio gyventojo statusą (pre-settled status)?
  Taip, tereikia vieno dokumento, įrodančio jūsų gyvenamąją vietą JK. Tai gali būti nuomos sutartis, banko duomenys ir t.t. Pabrėžtina, kad registruotis statusui galės tie asmenys, kurie į JK atvyks iki 2020 m. gruodžio 31 d.

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Pastaruosius 20 metų gyvenu JK, mokėjau mokesčius. Kodėl turiu pildyti dokumentus dėl naujo gyventojo statuso JK?
  Jei esate ES pilietis, gyvenantis JK, ir norite apsaugoti savo buvimo JK teisę, turite kreiptis dėl nuolatinio (angl. settled) arba nenuolatinio (angl. pre-settled) gyventojo statuso JK.

  Aplikuoti galite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

  Jeigu JK gyvenote 5 ar daugiau metų, turėtumėte kreiptis dėl nuolatinio gyventojo (angl. settled) statuso.

  Jeigu JK gyvenote mažiau nei 5 metus, turėtumėte kreiptis dėl išankstinio nuolatinio gyventojo (angl. pre-settled) statuso.

 • Jei mano vaikai turi Jungtinės Karalystės pilietybę, ar jiems reikės vizos, norint keliauti į Lietuvą po 2021 m. sausio 1 d.?
  Ne, trumpalaikėms kelionėms į ES (90 dienų per 180 dienų laikotarpį) viza jiems nebus reikalinga.

 • Jei aš noriu gauti išankstinio nuolatinio gyventojo statusą, tačiau gyvenu JK nepilnus metus, ar reikia turėti nuolatinę gyvenamą vietą?
  Tuo metu, kai esate išvykę, jums nebūtina turėti nuolatinės gyvenamosios vietos, tačiau gyvenant JK svarbu pateikti įrodymus apie savo buvimą valstybėje. Svarbu paminėti, kad turint išankstinio nuolatinio gyventojo statusą ir norint jo neprarasti, svarbu iš JK nebūti išvykus ilgiau nei 6 mėnesius per metus.

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 • Aš negaliu savo nuolatinio gyventojo statuso formos užpildyti internetu. Ar yra kokie nors tiesioginiai telefono numeriai ar adresai, kurie man galėtų padėti?
  Tokiu atveju galima skambinti į tam skirtus centrus. Jei esate JK, galite skambinti numeriu: 0300 123 7379. Jei esate už JK ribų, galite skambinti numeriu: +44 203 080 0010. Ten jums bus suteikta visa reikiama informacija.

 • Ar reikės atlikti kokius nors formalumus tam, kad galėčiau likti gyventi, dirbti JK? Kur susipažinti su naujojo JK nuolatinio gyventojo statuso įgijimo taisyklėmis ir sužinoti kreipimosi sąlygas?
  Taip, ES piliečiai, gyvenantys JK, galės įgyti leidimą likti gyventi JK įgyjant nuolatinį (angl. settled) arba nenuolatinį (angl prie-settled) statusą. ES piliečiai, atvykę į JK iki 2020 m. gruodžio 31 d., galės  tą padaryti iki 2021 m. birželio 30 d.

  Plačiau – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/applying-for-settled-status

 • Iki kada galima teikti paraiškas nuolatinio gyventojo statusui gauti?
  Iki 2021 m. birželio 30 dienos asmenims, atvykusiems iki 2020 m. gruodžio 31 d. Po šio termino paraišką galima teikti tik turint labai svarbią priežastį, kodėl paraiška nebuvo pateikta iki termino pabaigos.

  Daugiau informacijos rasite čia – https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families.

 

Į kitus jums kylančius, su Brexit susijusius klausimus ieškokite atsakymų čia.